Biorąc pod uwagę, że jest już naprawdę późno na zamawianie prezentów na te święta, śpieszę z tym postem, aby ulżyć wam w wyborze idealnego prezentu dla fanów pieczenia w domu. Nie przedłużając, zapraszam do czytania!

* W każdej nazwie ukryty jest link do przykładowego sklepu z produktem!

  1. "Chleb", Jeffrey Hamelman – jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, nie ma sobie równych (szczególnie w języku polskim). Duża ilość różnorodnych przepisów, a do tego konkretna wiedza i terminologia piekarnicza. Polecam początkującym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej.
  2. Tartine 3 – książka dostępna w języku angielskim, z pięknymi zdjęciami i ilustracjami. Do tego ogromna ilość przepisów od Chada Robertsona, którego nie trzeba nikomu przedstawiać w świecie zakwasu i chleba. Trzecia edycja opiera się na pradawnych zbożach. Jeśli wolicie klasykę, to na początek śmiało kupcie pierwszą edycję .
  3. Modern Sourdough – piękna książka, która zawiera podstawy pieczenia chleba, prowadzenie zakwasu, a do tego dostajemy obszerny rozdział o słodkich wypiekach na zakwasie, w tym np. croissanty i cynamonki. Poziom już dla bardziej zaawansowanych. Dostępna w języku angielskim.
  4. Garnek żeliwny – w domowej piekarni to podstawowy sprzęt, który ułatwi nam pracę z chlebem oraz zapewni ładny wypiek. Dzięki temu, że garnek jest zamykany, nie musimy dodatkowo parować chleba. Cena jest wyższa, ale garnek zostaje z nami na bardzo długi czas – ja swój mam już 4 lata i nadal jest w bardzo dobrym stanie!
  5. Nacinak do chleba – można korzystać oczywiście z żyletki i patyczka do mieszania kawy, ale dzięki takiemu małemu gadżetowi nacinanie chleba będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
  6. Koszyczki – nie ma nic złego w używaniu sitek, misek czy durszlaków na początku przygody z pieczeniem chleba. Jednak koszyk do garowania chleba zapewnia jednolity efekt końcowy, wygodę i wybór dowolnego kształtu. Polecam koszyczki wiklinowe, ratanowe i z pulpy papierowej, ale nie kupujcie plastikowych.
  7. Woreczki na pieczywo – woreczki na pieczywo od Slovsev (prywatnie mojej narzeczonej) z lnu lub bawełny. W zależności od waszych upodobań dopasuje wzór i rozmiar. Wysyłajcie DM na instagramie, jeśli macie jakiekolwiek pytania, lub specjalne zamówienia. Zestaw takich woreczków nie jest drogi, a bardzo przydatny przy częstym pieczeniu chleba.
  8. Nóż do chleba – dobry nóż to podstawa w każdej kuchni, a tym bardziej nóż do chleba. Warto sięgnąć po co najmniej średnią półkę cenową – w innym wypadku ostrze może bardzo szybko się stępić i będziemy rwać nasze bochenki.
  9. Porządne rękawice do pieczenia – te rękawice nie wyglądają do końca na piekarnicze, ale gwarantuję – wytrzymują wysokie temperatury i są bardzo wygodne na dłoniach. Oszczędzą wam oparzeń. Nie pierzcie ich w pralce, bo pozbędziecie się ich właściwości!

To są moje rekomendacje na prezenty – śmiało szukajcie firm, które będą odpowiadać waszym gustom. W tym całym prezentowym szale nie zapomnijcie upiec pysznej chałki na święta. Zapiszcie się do newslettera, aby nie ominęły was nadchodzące przepisy na chałkę klasyczną i wegańską! Wesołych Świąt!

Maks