Jagodziankowy szał to zjawisko, które następuję na przełomie czerwca i lipca w całym kraju. Godzinne kolejki, ograniczenia ilości na jedną osobę i to wszystko za sprawą drożdżówki, która pachnie jak wakacje – jagodzianki. Dzięki temu przepisowi sprawicie sobie prawdziwą ucztę. Są maślane, miękkie i pełne pysznych jagód!

Tip: Kliknij na dowolną godzinę, by ją zmienić.

Ciasto

Zacznijmy od przygotowania ciasta. Do miski wlewamy wodę, jajka (jedno jajko to ok. 50g. Do uzyskania 70g, użyjcie 1 jajka i 1 żółtka), drożdże, cukier i mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą. Następnie dodajemy mąkę i sól. Zaczynamy wyrabiać w misce, następnie przekładamy na blat i wyrabiamy do momentu, aż ciasto zacznie być gładkie i elastyczne.

Po tym czasie dodajemy w dwóch częściach bardzo miękkie masło (jeśli masz słabszą mąkę niż 750 lub boisz się takiej ilości masła, zmniejsz jego ilość o połowę – jagodzianki nadal wyjdą pyszne). Teraz wtłaczamy masło do momentu, aż ciasto wchłonie całość i zrobi się jedną, gładką kulką. Może się rozerwać podczas mieszania, natomiast i tak się zbierze w całość. Tłuszcz (masło) rozdziela nam pasma ciasta, przez co na początku ciężko jest je wtłoczyć. Całość jest pokazana na filmiku poniżej.

Odstawiamy ciasto pod przykryciem w misce na 30 minut.

Składanie

Po 30 minutach składamy ciasto mocno na blacie. Chcemy je przebić, a następnie całość złożyć w jedną kulkę. Ważne, aby ciasto po złożeniu było napięte. Odstawiamy ciasto na 20-30 minut.

Dzielenie

Kroimy ciasto na kawałki o wadze 130g. Dłonią formujemy z nich kulki na blacie, starając się nie pozostawić na bokach żadnych wystających kawałków. Teraz przenosimy ciasto do zamrażarki – najlepiej posmarować delikatnie olejem talerz lub plastikowy pojemnik, włożyć do niego kulki ciasta i całość przełożyć do zamrażarki. Trzymamy je tam od 30 do 45 minut.

Po co wkładamy ciasto do zamrażarki? Dzięki temu ciasto się błyskawicznie schłodzi, przez co będzie łatwiejsze do formowania. Będziemy mogli wypełnić je po brzegi jagodami. Wstrzyma to też fermentację, co przy obecnych temperaturach i drożdżowym cieście może być ciężkie do opanowania.

Przygotowanie jagód

W międzyczasie przygotowujemy jagody. Najpierw wlewamy do miski zimną wodę, delikatnie wrzucamy jagody, płuczemy i zostawiamy na moment. Na wierzch wypłyną nam liście, gałązki i niedojrzałe owoce – wyjmujemy je i wyrzucamy. Cedzimy resztę jagód na durszlaku lub sitku z drobnymi oczkami i delikatnie przemywamy wodą. Pozostawiamy do odcieknięcia – ważne, aby nadmiar wody odciekł przed wypełnieniem ciasta. Do zrobienia 6 jagodzianek potrzebować będziemy ok. 600g jagód.

Przed samym formowaniem wsypujemy 120g cukru trzcinowego na 1 kg jagód i mieszamy delikatnie.

Formowanie

Wyciągamy kulki z zamrażarki – zobaczcie jaka jest różnica w ich konsystencji tylko po 30 minutach! Pamiętajcie, że każda zamrażarka jest inna i będzie to miało wpływ na długość trzymania kulek w zamrażarce.

Bierzemy po jednym kawałku, obsypujemy go mąką i wałkujemy bardzo cienko w owalny kształt. Następnie strzepujemy na dłoniach nadmiar mąki, wypełniamy trzema lub czterema dużymi łyżkami jagód i zaczynamy łączenie – najpierw zamykamy jeden koniec, następnie idziemy do góry jagodzianki i szyjemy każdy bok upewniając się, że boki się skleiły i nie ma dziur.

Gdy jesteśmy w połowie, możemy zważyć czy jagodzianka jest wystarczająco wypełniona (około 100g na 130g ciasta) i dokładamy ewentualne braki. Przy końcu ciasta dociskamy mocno wystający element, zwijamy pod spód i łączymy całość, jeśli widzimy, że gdzieś prześwitują jagody. Trzeba robić to na tyle uważnie, aby jagody nam nie pękły i nie zalały ciasta. Powtarzamy z resztą kulek i kładziemy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Formowanie jagodzianek

Garowanie

Jagodzianki wyrastać będą teraz przez 100-130 minut. Ważne, aby miały optymalnie ciepło. Jeśli boimy się, że w naszej kuchni jest dla nich za zimno, możemy wsadzić je do piekarnika, na którego spodzie jest dowolne naczynie żaroodporne. Wkładamy jagodzianki, wlewamy wrzątek (ok. 100g) do naczynia i zamykamy. Niewielka ilość wrzątku już zapewni dodatkową temperaturę i wilgotność jagodziankom, co będzie sprzyjało fermentacji.

Kruszonka

Do miski wsadzamy wszystkie składniki na kruszonkę, następnie ucieramy dłońmi – chcemy uzyskać konsystencję mokrego piasku. Jeśli wolicie drobną kruszonkę – wyrabiacie ją krótkimi ruchami. Jeśli wolicie dużą – wyrabiajcie mocniej i dłużej. Przykrywamy kruszonkę i przenosimy do lodówki na czas wyrastania jagodzianek.

Pieczenie

Jagodzianki smarujemy roztrzepanym jajkiem, obsypujemy obficie kruszonką i pieczemy w 220°C przez 16-18 minut. Chcemy piec je szybko – to jest największy sekret dobrej jagodzianki! Dzięki temu jagody pozostaną w całości, a nie zrobi się z nich po prostu dżem.

Wystudzone jagodzianki smarujemy lukrem (w misce mieszamy cukier puder z sokiem z cytryny lub mlekiem, aż uzyskamy konsystencję lukru, która nam odpowiada) lub obsypujemy cukrem pudrem.

Podsumowanie

Nie ma chyba tak magicznej drożdżówki, jak jagodzianka. Każdy ma z nią jakieś wspomnienia, a ta wersja SUPREME jest wypełniona jagodami po brzegi! Do tego pyszne maślane ciasto i mnóstwo kruszonki. Pozycja obowiązkowa na lato i pamiętajcie, że sezon na jagody jest tylko raz do roku. Czuwajcie, gdy będą w dobrej cenie (albo nie czekajcie! bo szkoda czekać, one są tak cudowne!) i róbcie jagodzianki!

Jeśli zrobicie jagodzianki, koniecznie oznaczajcie #jagodziankisupreme i #upieczsobiechleb!

Co ciekawe, jagody – jest to ogólne określenie na owoc bez endokarpu, natomiast to co my nazywamy jagodą, jest tak naprawdę borówką czarną. Jagodami są też arbuz, banan, dynia, winogron itd.

Powodzenia!,
Maks