Poprzedni przepis na pączki na zakwasie był naprawdę wymagający z uwagi na dużą ilość dodatku żółtek, masła i cukru, jak i długie wyrastanie. Ten przepis jest prostszy, pączki są delikatniejsze, ale równie smaczne!

Tip: Kliknij na dowolną godzinę, by ją zmienić.


Dzień 0 - zaczyn

Wymieszaj zakwas (najlepiej jeśli będzie to zakwas pszenny jasny, dokarmiany cały czas przez ostatnie parę dni i utrzymywany w odpowiednim stadium kwasowości), mąkę, wodę i cukier do jednolitej masy. Odstaw zaczyn w ciepłe miejsce na 8-12 godzin.

Czas wyrastania zaczynu będzie zależeć od siły Twojego zakwasu oraz temperatury otoczenia.

Dzień 1 - mieszanie ciasta

Wymieszaj w misce żółtka, mleko i zaczyn. Następnie dodaj mąkę i wyrabiaj do uzyskania średnio wyrobionego ciasta. Kolejno dodaj połowę cukru i wyrabiaj dalej ciasto. Dodaj kolejną połowę i wyrabiaj. Dodaj sól i wyrabiaj do bardzo elastycznego ciasta. Na tym etapie dodaj miękkie masło i wyrabiaj jeszcze paręnaście minut, aż całe masło wtłoczy się do ciasta. To, jak zmienia się jego struktura i jak ważne są poszczególne etapy, najlepiej zobaczysz na filmiku poniżej.

Wyrabianie ciasta

Jeśli masz problem z wyrabianiem, ciasto zaczyna się już mocno rwać, daj mu odpocząć na 5-10 minut i powróć do wyrabiania.

Na końcu ciasto powinno być elastyczne i sprężyste. Odstaw ciasto na 30 minut.

Dla zadbania o temperaturę ciasta podgrzej piekarnik do 30°C i pozostaw przez 2-4 minuty. Następnie wyłącz piekarnik i włóż ciasto do środka. Dzięki temu będzie miało ono bardziej korzystne warunki do fermentacji.

Fermentacja pierwsza i składanie ciasta

Pozostaw ciasto na 30 minut. Po tym czasie złóż je naciągając i zakładając je na siebie.

Po 45 minutach złóż ponownie.

Po 45 minutach złóż ponownie.

Zostaw ciasto do fermetnacji jeszcze 3-4 godziny. Nie przyspieszaj tego czasu. Pamietaj, aby ciasto miało stale ciepłą temperautrę. Wyrośnięte będzie w dotyku puszyste i mnie klejące, niż po ostatnim złożeniu.

Dzielenie ciasta i formowanie

Podziel ciasto na porcje po 80 gramów i uformuj z nich pączki. W tym celu delikatnie obsyp jedną stronę pączka mąką i naciągaj zewnętrzne części ciasta do środka, tworząc na górze powierzchnie napięciowe.

Wyrastanie końcowe

Pączki przełóż na papier do pieczenia – możesz go obsypać mąką pszeną lub posmarować olejem, aby pączki podczas wyrastania się nie przykleiły.

Zostaw pączki do wyrastania na 4-5 godzin w ciepłym miejscu, aż po dotknięciu będą wyrośnięte i zwiększą objetość. Pamiętaj o przykryciu pączków do wyrastania – możesz uzyć folii spożywczej obsypanej mąką ryżową lub po prostu ściereczki kuchennej.

Smażenie

Rozgrzej dowolony tłuszcz do 160-165°C i smaż pączki delikatnie wkładając je od siebie na olej (tak, aby się nie oparzyć - kładąc pączki od siebie na rozgrzany olej, nie tryśnie on na Ciebie) przez 2.5-3 minuty z każdej strony. Odsącz pączki na kratce do studzenia.

Po ostygnięciu wypełniaj je ulubionym nadzieniem – zrób nożem w boku pączka małą dziurke, włóż w nią końcówkę worka cukierniczego i delikatnie wyszprycuj do środka nadzienie. Pozostało tylko rozkoszować się z Twoich własnych pączków na zakwasie!

Miłego smażenia!
Maks

Dodatkowo załączam dokładne procenty z wyliczeniem ilości przefermentowanej mąki w cieście (zaczynu jest delikatnie więcej z uwagi na zabezpiecznie przed pozostaniem go np. na narzędziu którym go mieszamy)