Dzięki dodatkowi kaszy jaglanej chleb orkiszowy zyskuje bardzo przyjemny smak, inną strukturę, a dodatkowo przedłuża to jego wilgotność. Jeśli nigdy nie piekliście chleba razowego - to właśnie przepis dla was!
Tip: Kliknij na dowolną godzinę, by ją zmienić.
Zaczyn (ok. 10-12 godzin przed mieszaniem)
Zaczynamy od zrobienia żytniego zaczynu na nasz chleb. Mieszamy w misce wszystkie składniki na zaczyn i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 10 godzin. Najlepiej zrobić to w naczyniu, w którym później będziemy mieszać ciasto.
Czas wyrastania będzie zależny od aktywności waszego zakwasu, temperatury otoczenia oraz temperatury wody. Jeśli chcecie trochę przyspieszyć ten proces możecie użyć również więcej zakwasu, wtedy zaczyn urośnie szybciej.
Przygotowywanie dodatków (ok. 1-2 godzinę przed mieszaniem)
Zagotowujemy 160 gramów wody, dodajemy 80 gramów kaszy jaglanej, mieszamy raz i zostawiamy do ugotowania pod przykryciem na 8-12 minut na średnim ogniu. Kiedy kasza jest już ugotowana przenosimy ją do innego naczynia do ostudzenia.
W międzyczasie prażymy pestki dyni. Możemy to zrobić na średnim ogniu na patelni lub w piekarniku w 180°C. Pestki prażymy do momentu, gdy delikatnie zmienią kolor, a ich zapach będzie wyczuwalny.
Mieszanie ciasta
Do miski z zaczynem wlewamy wodę (temperatura ok. 25-26°C - musimy wziąć pod uwagę temperaturę panującą w pomieszczeniu), dodajemy mąkę orkiszową oraz sól. Mieszamy wszystko do połączenia i wyrabiamy 2-3 minuty w misce. Następnie dodajemy kaszę i pestki dyni i mieszamy do połączenia całości w jednolitą masę.
Uwaga!
Ilość wody w cieście będzie podyktowana użytą przez ciebie mąką – ja na początku używałem 205 gramów wody, a następnie dolałem jeszcze 20 gramów. Warto mieć to na uwadze i dopasować do swojego ciasta ilość wody. Ciasto nie powinno być lejące na koniec mieszania, a trzymać ładnie swoją strukturę.
Całość mieszania możesz obejrzeć w filmie poniżej:
Ciasto odstawiamy teraz na 40 minut do odpoczynku.
Składanie ciasta
Po 40 minutach składamy ciasto w misce - naciągamy boki ciasta do środka, powtarzając ten ruch kilkakotnie. Robimy to, żeby odgazować ciasto, wyrównać jego temperaturę i rozprowadzić dodatki.
Odstawiamy ciasto na 90-120 minut do wyrośnięcia.
Formowanie i garowanie
Kiedy ciasto jest już wyrośnięte – przy dotyku jest wyczuwalnie napowietrzone, mocniej pachnie oraz zwiększyło objętość, możemy zaczynać formowanie.
W tym przypadku nie robimy wstępnego formowania, wyciągamy ciasto bezpośrednio na blat zwilżony wodą i zakładamy kolejno lewy bok na środek, następnie prawy, a na koniec zwijamy całość do siebie delikatnie odgazowując. Ciasto przenosimy do foremki i obsypujemy mąką orkiszową razową (możesz pominąć ten krok, jeśli nie lubisz mąki na górze chleba).
Pozostawiamy teraz chleb do garowania w ciepłym miejscu na 2-2,5 godziny. Poniżej możesz zobaczyć różnicę między chlebem zaraz po uformowaniu a chlebem 10 minut przed pieczeniem.
Pieczenie
Chleb pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 230°C, wkładamy chleb do środka i zmniejszamy temperaturę do 220°C. Pieczemy 45-50 minut. Zaparowanie piekarnika nie jest tutaj konieczne. Możecie to zrobić jeśli nie posypywaliście chleba na koniec mąką. Uzyskacie wtedy bardziej cienką i błyszczącą skórkę.
To świetny codzienny chleb z uwagi na niesamowity smak oraz dłuższą świeżość. Dodatkowo jest w całości z mąki razowej, co zwiększa jego aspekt zdrowotny.
Miłego pieczenia!
Maks