Jeśli oglądaliście kiedyś amerykańskie filmy, na pewno nieraz widzieliście pączka oblanego glazurą z Dunkin Donuts lub Krispy Kreme. Ten przepis jest na bardzo puszyste, delikatne donuty, które dodatkowo są pieczone, dzięki czemu unikniecie problemu smażenia, przy czym smak i tekstura jest nadal przepyszna.
Tip: Kliknij na dowolną godzinę, by ją zmienić.
Mieszanie ciasta
Zaczynamy od umieszczenia w dzieży wszystkich składników oprócz rozpuszcznego masła.
Zwróćcie uwagę na temperaturę mleka – warto delikatnie je podgrzać – do momentu, gdy w dotyku jest letnie. Po wymieszaniu chcemy osiągnąć temperaturę 25-28°C, dlatego temperatura naszych składników jest tak ważna. Ciepłe ciasto zapewni nam odpowiedni rozrost i nie sprawi problemów.
Jeśli mieszacie mikserem, pamiętajcie o umiesczeniu najpierw wszystkich mokrych skladników w misce — dzięki temu mąka od razu zostanie nawodniona, a Wy nie będziecie musieli skrobać miski od dołu z mąki. Ciasto wyrabiamy najpierw zagniatając całość, a następnie wyrabiamy przez 5 minut, aż zacznie być gładkie. Dodajemy partiami rozpuszczone masło i czekamy, aż całość zostanie wtłoczona do ciasta, a ono stanie się gładkie i błyszczące.
Jesli mieszamy ręcznie, umieszczamy wszystkie składniki od razu w misie. Tutaj również warto najpierw dodać te mokre. Następnie wyrabiamy do uzyskania gładkiej konsystnecji — najpierw mieszając w misce, a gdy ciasto się połaczy przenosimy je na blat i wyrabiamy około 10 minut.
Odstawiamy przykryte ciasto do wyrośnięcia w misce na około 1,5 godziny. Warto umieścić je w wyłączonym piekarniku, aby utrzymać jednolitą temperaturę.
Formowanie
Kiedy ciasto już podrosło, zaczynamy formować nasze donuty. Obsypujemy blat mąką, wykładamy ciasto, które również obsypujemy mąką i wałkujemy do grubości między 0,5-1 cm. Wycianamy ringiem okręgi, aby zmarnować jak najmniej ciasta i powtarzamy to ze środkiem. Jeśli nie macie odpowiednich ringów do wykrawania, użyjcie szklanki, a do wycięcia dziurki kieliszka. Po wykrojeniu przekładamy donuty na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Uwaga! Ścinki pozostałe po wykrawaniu zbieramy pod przykryciem, a następnie łączymy i wałkujemy. Donuty z tych ścinek nie będą tak gładkie, jednak równie smaczne!
Teraz pozostawiamy donuty w piekarniku pod przykryciem do wyrośnięcia na 1,5-2 godziny. Warto spryskać je delikatnie wodą i włączyć piekarnik na 30°C na 2-3 minuty, aby ciasto wyrastało w wyżsżej temperaturze.
Pieczenie
Smarujemy donuty roztrzepanym jajkiem, a następnie pieczemy w 180°C przez 15-17 minut, aż będą złote.
Teraz przyszedł czas na zrobienie polewy, która nada charakterystyczny błysk, smak i aromat. Możecie oczywiście nadziać swoje donuty, ja jednak preferuję wersję "glazed". Poniżej znajdziecie trzy proporcje na lukier: klasyczny, czekoladowy i malinowy.
Wszystkie składniki na dany lukier łączymy rózgą, dopasowujemy konsystencję i odstawiamy do miseczki. Przy lukrze malinowym najpierw podgrzewamy maliny z wodą i cedzimy przez sitko do pozostałych skladników.
Jeszcze delikatnie ciepłe donuty zanurzamy w lukrze i odstawiamy do zastygnięcia.
Te donuty są przepyszne, delikatne i lekkie jak chmurka, a do tego możemy zmieniać ich smak dowolnie. Nie musimy ich smażyć, przez co są łatwiejsze do przyrządzenia – pamiętajcie o krótkim pieczeniu! Dzięki temu tekstura dontuów będzie bardzo podobna do tej smażonej.
Smacznego i powodzenia!
Maks