Nowy kalkulator piekarniczy - Współczynnik mnożenia, wydajność, inokulacja, mąka przefermentowana.

Nowy kalkulator piekarniczy - Współczynnik mnożenia, wydajność, inokulacja, mąka przefermentowana.

Właśnie opublikowaliśmy drugą wersję kalkulatora piekarniczego, która pozwala Wam zapisywać przepisy, dzielić się nimi oraz wyliczyć dokładnie hydrację oraz ilość zakwasu. W tym artykule pokaże Wam jak go używać, wytłumaczę kolejne funkcję i kilka pojęć związanych z pieczeniem. Pierwszą część znajdziecie pod tym linkiem.

Tworzenie konta

Rejestracja
Rejestracja jest jedynie wymagana do zapisywania przepisów - możesz pominąć ten krok.


Rejestrujemy się – wpisujemy email oraz hasło i podążamy za kolejnymi krokami. Tworzenie konta pozwoli nam korzystać z wszystkich funkcji kalkulatora.

Przepis podstawowy

Tworzenie przepisu

Wpisujemy nazwę przepisu, u mnie to jest "Chleb pszenno-żytni".

Wpisujemy Całkowitą Wagę Ciasta – czyli ilość, którą chcemy uzyskać z całego przepisu. Ja będę robił 10 chlebów o wadze 800 gramów, więc wpisuję 8000 gramów.

Robiąc większe ilości warto dodać 1-2% więcej ciasta niż potrzebujemy, aby wziąć pod uwagę "współczynnik straty" (z ang. waste factor). Bierzemy wtedy pod uwagę ciasto, które może np. pozostać w dzieży. Wtedy doliczając 1-2% z 8000g mielibyśmy od 8080-8160 gramów ciasta.

Zapisujemy przepis zielonym przyciskiem.

Zapisywanie przepisu

Wybór dokładności i trybu

Ustawienia

Klikamy "ustawienia" i wybieramy czy przepis chcemy stworzyć w procentach czy gramach, tryb prosty lub eksperta (o tym później) oraz dokładność z jaką chcemy, aby kalkulator obliczał nasze dane.

Ustalanie składników

Składniki

Przechodzimy teraz niżej i wybieramy składniki – możecie dowolnie modyfikować ilości oraz nazwy. Ustalamy też procentowe wartości, które nas interesują i zapisujemy.

To jest najprostsza wersja kalkulatora i już stworzyliśmy nasz pierwszy przepis!

Dzielenie się przepisami z innymi

Udostępnianie przepisów

Kiedy klikniemy w przycisk "udostępnij" i przesuniemy kilknięciem opcję "publiczny" w prawo, możemy dzielić się naszym przepisem – pamiętaj, aby kliknąć zielony przycisk "zapisz" po tej zmianie! Wystarczy skopiować link do strony na której się znajduje przepis i wysłać innemu użytkownikowi.

Po otrzymaniu linku, możesz go zapisać na swoim koncie i dowolnie modyfikować.

Dodatkowo możesz skopiować kod html do umieszczenia na stronie samej tabeli składników.

Tryb ekspert

Tryb ekspert

Przechodzimy teraz ponownie w ustawienia i klikamy tryb eksperta.

Jak widzicie pojawiły się 3 nowe tabelki:
- zaczyn
- mąka przefermentowana
- hydracja

Hydracja

Przy składnikach możemy kliknąć przycisk "hydracja"**, aby ustalić które produkty odpowiadają za nawodnienie ciasta. W naszym przypadku będzie to jedynie woda, więc po kliknięciu pojawi się hydracja o wartości 70%.

Obliczanie za pomocą wagi i liczenie procentów w sposób dokładny

Ustawienia

Przełączamy tryb wprowadzania jako "waga" i dokładność do jednego zera po przecinku (1.0).

Kalkulator zaokrągla zawsze wynik obliczeń, a nie wartość którą wpisujemy. Dlatego jeśli chcecie obliczyć procenty (tak jak robię to poniżej) zalecam, aby użyć zaokrąglenia do jednego zera po przecinku.
Tryb ekspert - rozdzielenie zaczynu na mąkę i wodę

Wpisujemy teraz ilości (z tego samego przepisu) z jedną bardzo ważną różnicą – zaczyn rozbijamy na 2 składniki: mąkę oraz wodę. Zaczyn miał 100% hydracji, więc w proporcjach mąki i wody był wymieszany 1:1.

Przy tworzeniu przepisów do piekarni lub na moje potrzeby nie doliczam zakwasu (startera) do składników. Zakładając, że chcę uzyskać np. 3000g zaczynu żytniego o hydracji 100%, wiem, że będzie to 1500g mąki do 1500g wody. Natomiast ilość samego zakwasu ustalam na bazie czasu, za jaki chcę mieszać ciasto lub konkretnego typu chleba. Na przykład - jeśli mieszam zakwas o 13:00 i chcę użyć go o 6. rano następnego dnia, zamieszałbym: 1490g mąki, 1490g wody i 20g zaczynu. Jeśli mieszam go o 13:00 i chcę użyć o 16:00, zamieszałbym go: 1000g mąki, 1000g wody i 1000g zakwasu. Ogólna ilość potrzebnego zaczynu jest dla mnie bardziej klarowna do oczytania. W przypadku przepisów na stronę podaję tą wartość, aby ułatwić Wam podążanie za przepisem. Pamiętajcie jednak, że zawsze możecie tę wartość modyfikować!

Tym samym możemy zaznaczyć, co wchodzi w skład zaczynu (pomarańczowe okienko pod napisanem "zaczyn") oraz co dokładnie wchodzi w skład hydracji (woda oraz woda [zaczyn]).

Właściwości ciasta

Pod nazwą naszego przepisu ukazują nam się teraz bardzo dokładne wyliczenia!

Zaczynu w cieście mamy nadal 833 gramy, ale teraz wiemy, że ilość mąki przefermentowanej wynosi 9.1%, a dokładna hydracja to 72.7%.

Jest to dokładniejsza metoda wyliczania hydracji, szczególnie w ciastach, gdzie mamy zaczyny o różnych ilościach wody i dużą ilością mąki przefermentowanej.

Metoda bardzo dokładna

Przez dokładność do jednego zera po przecinku oraz zmianę wagi na procenty, pojawiła nam się większa ilość zaczynu o 1.6g (kalkulator zaokrągla wyniki, a nie wpisywane przez nas dane).

Możemy pójść jeszcze o krok dalej – w tym momencie rozbijamy zarówno zaczyn, jak i zakwas na mąkę i wodę. Dzięki temu wiemy też jaką ilość zakwasu, powinniśmy dodać do zaczynu w tym przepisie.

Szczerze mówiąc, bardzo rzadko używam tej metody, ponieważ ilość dodawanego zakwasu zależy zazwyczaj od temperatury, harmonogramu pieczenia oraz upodobań piekarza, jednak jest to najbardziej dokładny sposób obliczania składników na ciasto.

Dodatkowe pojęcia związane z liczeniem procentów piekarniczych

  • Współczynnik strat (waste factor) – nadprogramowa ilość ciasta, która może zostać w misie miksera, na rękach piekarza, w misach rozrostowych. Zazwyczaj oblicza się od 1-2% całości ciasta. Należy uważać na straty, szczególnie przy ciastach klejących i luźnych np. żytnich.
  • Wydajność ciasta (dough yield (DY)) – Obliczenie służące do ułatwienia komunikacji pomiędzy piekarzami, obliczamy na podstawie całej mąki np.:
    wydajność 180 oznacza, że na 100kg mąki wykorzystane zostałoby 80kg wody.
    Można obliczać w ten sposób również zakwas, np. zakwas o wydajności 230 to 130kg wody na 100kg mąki (130% hydracji).
  • Mąka przefermentowana – to całkowita mąka użyta do wszystkich zakwasów/zaczynów w cieście. Jeśli mamy 15% mąki przefermentowanej to pozostała część (85%) stanowi tzw. mąka świeża, która nie przeszła przez etap fermentacji przed mieszaniem ciasta. Można oczywiście mieć przepis bazowy, który rozpisujecie na różne mąki, a następnie przepis uproszczony, służący do liczenia jedynie potrzebnych składników bezpośrednio do ciasta.
  • Współczynnik mnożenia (multiplicative factor) – to ilość mąki z aktualnego etapu fermentacji podzielona przez mąkę zużytą w poprzednim etapie fermentacji. W przepisie na chleb żytni mąka użyta do 1. fazy to 23g, a mąka użyta w 2. fazie to 80g. Współczynnik namnażania to 3,48 (80/23).
  • Inokulacja (rate of inoculation) – to ilość mąki sfermentowanej, przeniesiona do świeżej, nowej mąki, aby rozpocząć fermentację. W wyżej wymienionym przykładzie mamy 23g mąki przeniesione do 80g mąki świeżej. Mąka świeża t.j. niesfermentowana stanowi 100%, a tym samym inokulacja wynosi 23,75%.

Podsumowanie

Nad kalkulatorem pracowaliśmy wraz z moim bratem Miłoszem przez kilka miesięcy. Głównym celem było zapisywanie przepisów, udostępnianie oraz ułatwienie w obliczaniu ciast o większej ilości dodatków.

Mam nadzieję, że kalkulator będzie Wam służył, nawet jeśli jedynie do zapisywania przepisów! Sam myślałem nad funkcjami, których mi brakuje najbardziej i które ułatwiają mi tworzenie nowych przepisów. Samo używanie procentów – czy prostych czy skomplikowanych, nie jest konieczne do robienia dobrego chleba!

Ja sam jednak używam bardzo dużo kalkulatora z uwagi na kilkanaście przepisów które zazwyczaj testuję. Ułatwia mi to uzyskać porządane rezultaty przy mniejszej ilości prób oraz nie zapomnieć, co zmieniłem względem ostatniej próby. Jeśli macie swoje przemyślenia lub pomysł jak ulepszyć kalkulator – z chęcią przeczytamy Wasze opinie!

Maks

Informacje, którymi dzieli się Ian Lowe na swoim instagramie, pomogły mi zrozumieć wyżej wymienione pojęcia.

Jak czytać przepisy ze strony?

Przepis na chleb orkiszowy z dodatkiem kaszy jaglanej i pestek dyni

W przepisach na stronie znajdziecie tabelę, gdzie jest podany zaczyn, który przygotowujecie z aktywnego zakwasu, mąki oraz wody.

Następnie cały zaczyn (w tym przypadku 107g) zużywacie do mieszania ciasta.

  • Czy jeśli mam 107 gramów zakwasu żytniego to mogę pominąć robienie zaczynu?
    - Oczywiście, że tak!
  • Czy mogę pominąć robienie zaczynu i dodać do mojego zakwasu (startera) 51g mąki i 51g wody?
    - Tak!
  • Co jeśli mam 100g zaczynu?
    - Spokojnie wystarczy on do zrobienia tego chleba.

Jeśli kliknięcie w nazwę przepisu lub napis "Zobacz pełny przepis" (widoczny na zdjęciu w prawym dolnym rogu) automatycznie zostaniecie przeniesieni do kalkulatora piekarniczego, w którym możecie dany przepis zapisać lub modyfikować! Tam znajdziecie od teraz również procenty piekarnicze.

Nazwa i konkretne wartości
Składniki i procenty piekarnicze

** Świadomy treści słowników używam słowa hydracja, zamiast hydratacja (pochodzącego od słowa hydrat) z uwagi na łatwość w wymowie, przyzwyczajenie i przyjętą mowę potoczną w branży.

Komentarze